Nuo šių metų gruodžio mėnesio DIGIRES tyrėjai ir faktų tikrintojai tęs savo veiklas ką tik startavusiame BECID (Baltic Excellence Center for Combatting Information Disorders) HUB tinkle, kuris daugiau nei dvejiems metams sutelks visų trijų Baltijos šalių ekspertus kovai su dezinformacija. BECID HUB taps Europos skaitmeninės žiniasklaidos observatorijos (European Digital Media Observatory, EDMO) – kovos su dezinformacija Europoje centro – dalimi. Dezinformacijai užkardyti tinklas pasitelks mokslo tyrimus, faktų tikrinimą ir medijų raštingumo veiklas.
DIGIRES, 2021 m. pabaigoje startavęs kaip pilotinis projektas Lietuvoje, jau yra užmezgęs artimą bendradarbiavimą su dezinformaciją tiriančiu Šiaurės šalių tinklu NORDIS. Visai netrukus bus parengtos ir pristatytos Lietuvos ir Suomijos patirtį apžvelgiančios bei atskirus šių dviejų visuomenių atsparumą charakterizuojančios DIGIRES ir NORDIS bendrosios gairės. O nuo šių metų pabaigos DIGIRES unikalią skaitmeninio atsparumo plėtotės patirtį perkels ir į Latviją bei Estiją.
„Labai svarbu dalintis patirtimi regione – kitose Baltijos jūros regiono šalyse – išbandyti technologinius įrankius faktams tikrinti, testuoti naujus inovatyvius metodus technologiškai tirti melo prisotintą kalbą. Drįstame teigti, kad turime žinių, kaip veikia ir kokio pobūdžio melagingos informacijos ir dezinformacijos naratyvai cirkuliuoja Lietuvos viešojoje erdvėje. Ko nežinome, arba žinome pernelyg mažai – kaip žmonės į tai reaguoja. Komunikacija yra kultūrinis veiksmas, o tai reiškia, kad tiek platinamas skaitmeninis turinys, tiek ir informacijos vartotojų reakcijos yra nulemtos tam tikrų kultūrinių – vertybinių reakcijų. Todėl labai svarbu kuo tikslingiau visa tai tirti ir aiškintis informacijos vartotojų nuostatas bei kas lemia tokių nuostatų formavimąsi. Tik taip sužinosime, kaip ir ką paveikia dezinformacija“, – teigia projekto vadovė ir vyriausioji tyrėja VDU profesorė Auksė Balčytienė.
Pasak mokslininkės, būtent šiais klausimais bus ir toliau tęsiamos tyriminės DIGIRES veiklos. Tuo metu žiniasklaidos srityje bus siekiama užtikrinti faktų tikrinimo efektyvumą, medijų raštingumo lauke – keičiamasi edukacinėmis metodikomis ir realiais sėkmės atvejais, kaip medijų raštingumą integruoti į viso gyvenimo mokymosi praktikas: nuo mokyklos iki neformalaus ugdymo pamokų skirtingoms amžiaus grupėms.
Tokio jungtinio tinklo atsiradimą Baltijos šalyse aktyviai remia ir kovos su dezinformacija klausimams dėmesį skiria ir Lietuvos valdžios institucijos, nevyriausybinės organizacijos, Lietuvos ir užsienio mokslininkai. „DIGIRES turi išties stiprų palaikytojų ratą tarp valdžios ir nevyriausybinio sektoriaus organizacijų“, – džiaugiasi A. Balčytienė.
LR Vidaus reikalų ministerija didelį indėlį skyrė pirmojo projekto paraiškos varianto rengimo metu, kai Lietuva buvo atsidūrusi šaliai naujo geopolitinio klausimo epicentre ir reikėjo labai greitai ir ryžtingai ieškoti sprendimų atliepiant hibridines atakas bei sprendžiant migrantų krizę. LR Kultūros ministerija, paremdama DIGIRES tęstinumą, per BECID HUB veiklas tikslingai fokusavosi į būtinybę kurti palankią žiniasklaidai aplinką, žurnalistų profesinių kompetencijų tobulinimą, spaudos laisvės ir teisinių priemonių dezinformacijai užkardyti analizę.
Projektą remia ir palaiko Užsienio reikalų ministerija – BECID HUB interesams artima šios ministerijos gvildenama problematika orientuojantis į geopolitinius klausimus. Bendradarbiauta ir palaikymas gautas ir iš LR Vidaus reikalų ministerijos Strateginės komunikacijos skyriaus, vykdančio ir atliekančio dezinformacijos stebėseną. Ekonomikos ir inovacijų ministerija taip pat aktyviai sprendžia skaitmeninės transformacijos eigą, o visa tai, kas susiję su globalių platformų įtaka saugios komunikacijos kūrimui ir užtikrinimui taip pat bus aiškinamasi jungtiniame BECID HUB veiklų konsorciume.
„Projektą remia ir užsienio bei Lietuvos, ypatingai, Kauno technologijos universiteto, mokslininkai – sociologai ir politikos mokslų atstovai, su kuriais nuolat dirbame įvairiuose studijų ir mokslo klausimus sprendžiančiuose komitetuose ir tarybose. Sulaukta palaikymo ir iš nevyriausybinio sektoriaus organizacijų: UNESCO nacionalinės komisijos, Lietuvos žurnalistikos centro, Vilniaus politikos analizės instituto ir Rytų Europos studijų centro, kurių veiklos atliepia aktualius klausimus, kaip siekti tvarios demokratijos per pilietiškai angažuotą visuomenę“ – projektą palaikančiuosius vardija jo vadovė A. Balčytienė.
Per vienerius metus DIGIRES komandai pavyko sutelkti aktyvų bendrakūros principu veikiantį VDU mokslininkų, nacionalinės (naujienų portalas „Delfi.lt“) ir regioninės žiniasklaidos („Tauragės kurjeris“), aktyvių žurnalistų ir medijų ugdytojų tinklą, kurio asocijuotais partneriais ateityje turėtų tapti švietimo institucijos, regioninė žiniasklaida, bibliotekos, sveikatos ir kt. sektorių darbuotojai.
Buvo parengta skaitmeninio informacijos šaltinio patikros mokymų metodika, kurią aktyviai sekė ir jos praktiniuose užsiėmimuose dalyvavo 90 VDU Viešosios komunikacijos bakalauro studijų programos trečiakursių, kurie vėliau žinias perdavė Kauno miesto gimnazijų moksleiviams. Skirtingoms profesionalų grupėms skaitytos paskaitos apie faktų tikrinimą. Mokslininkai teikė rekomendacijas įvairių lygių institucinei partnerystei siekiant aktyvesnės skaitmeninio atsparumo veiklų plėtotės.
Publikaciją parengė Kristina Berksun
Jei domitės šia sritimi ir ieškote bendradarbiavimo galimybių, norite surengti mokymus savo organizacijose, parašykite mums el. paštu info@digires.lt